Google Analytics oraz Google Search Console w WordPress

Co to ten Analytics ?

Usługa Google Analytics jest to rozbudowane narzędzie pozwalające na analizę ruchu na naszej stronie internetowej. Możemy sprawdzić takie rzeczy jak kanały pozyskiwania (skąd przychodzą do nas użytkownicy), jakie strony odwiedzają i z jakiej części Polski czy Świata pochodzą. Oczywiście te dane należy traktować z pewnym marginesem, ponieważ w dobie powszechnych połączeń VPN i oprogramowania blokującego śledzenie nie zawsze dostaniemy pełen obraz sytuacji naszej strony. Natomiast jeśli dane osiągają odpowiedni wolumen możemy zauważyć zależności i odpowiednio na nie zareagować.

W takim razie po co jeszcze Search Console?

Usługa Google Search Console to darmowe narzędzie pozwalające na sprawdzanie stanu i skuteczności pozycjonowania w przeglądarce Google. Dzięki temu możemy zoptymalizować widoczność strony w wyszukiwarce. Pamiętajmy, że w Polsce większość wyszukiwań zamyka się w wyszukiwarce Google, więc jest to bardzo istotna kwestia. W Search Console możemy sprawdzić między innymi status indeksowania każdej z podstron w ramach naszej domeny www lub analizę ruchu w przeglądarce. Czyli możemy się dowiedzieć na jakie zapytania Google wyświetla naszą stronę oraz ilu użytkowników, którzy zobaczyli wynik wyszukiwania zdecydowało się kliknąć w wynik. W pakiecie jest też kilka funkcjonalności pozwalających na analizę wadliwych linków czy sprawdzenie plików robots.txt.

Czyli

Search Console

Analiza naszej strony w wynikach wyszukiwania Google.

Analytics

Analiza ruchu na naszej stronie internetowej.

Mam nadzieję że zrozumiałeś różnicę jaka jest pomiędzy tymi narzędziami. Google Search Console to „monitorig wydarzeń i akcji przed wejściem na stronę www” natomiast Analytics pozwoli zobaczyć i analizwać wydarzenia po wejściu na stronę.

Chcę to mieć u siebie!

I tutaj też mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Uruchomienie tych dwóch narzędzi nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a w WordPress jest to uproszczone do minimum! Google przygotowało dla WordPress-a specjalną wtyczkę o nazwie Google Site Kit. Pozwala ona w kilku prostych krokach zaimplementować te rozwiązania na swojej stronie WWW. 

Po instalacji wtyczki przechodzimy do konfiguracji. Pamiętaj żeby używać do wszystkich usług, które możemy włączyć za pomocą wtyczki Google Site Kit jednego konta Google. 

Po przejściu procedury zalogowania się i wyrażeniu zgód na podłączenie wtyczki do naszego konta powinniśmy zobaczyć ekran taki jak na zrzucie ekranu poniżej.

Teraz uzyskamy dostęp do danych zarówno z zaplecza WordPress jak i wchodząc bezpośrednio do panelu usługi udostępnionego przez Google.

Jakie jeszcze usługi mogę połączyć?

2 komentarze “Google Analytics oraz Google Search Console w WordPress”

  1. Hej, chciałabym doprecyzować: czy żeby zainstalować Google Site Kit i żeby ono poprawnie działało (żeby było prawidłowo połączone z Search Console i Analytisc) to muszę NAJPIERW (WCZEŚNIEJ) sama zrobić konfigurację z Google Search Console i Google Analytic i dopiero potem „podpiąć” je pod wtyczkę czy po prostu instaluję wtyczkę i za jej pomocą pierwszy raz dodaję witrynę do Google Search Console i Google Analytics? Co z całą procedurą weryfikowania własności domeny poprzez konfigurację rekordu TXT w DNS? Czy to może przestać mnie obchodzić i wszystkim „zajmuje się” wtyczka?

    1. Dobry wieczór Anno,
      Żeby wykorzystać wtyczkę konto Google musi posiadać aktywne konto w usłudze Google Analytics (prawdopodobnie przy próbie podłączenia zostaniemy poproszeni o utworzenie) natomiast sama konfiguracja usług pod konkretną domenę odbywa się z poziomu wtyczki. Znaczy to tyle że podczas aktywacji musimy zalogować się swoim kontem Google a usługi są konfigurowane z poziomu wtyczki. Wtyczka pozwala w Google Analytics na wybór konta, usługi oraz stworzenie nowego widoku danych. Jeśli chodzi o Google Search Console to nie jest wymagana weryfikacja domeny poprzez rekord TXT w DNS, weryfikacją zajmuję się wtyczka. W Google Serach Console nie jest wymagane utworzenie dodatkowego konta logicznego w usłudze więc wszystko powinno zadziałać bezpośrednio po uwierzytelnieniu się naszym kontem w samej wtyczce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *